Енергозбереження у будівництві: роль спіненого поліетилену в теплоізоляції

  • 14 грудня 2023 13:34:29
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 293
  • 0

Спінений поліетилен та бренди

Хочемо поговорити про таке поняття як торгова марка або бренд на ринку сучасних ізолюючих матеріалів.

Практично кожна компанія на певному етапі приходить до усвідомлення необхідності створення своєї ТМ, так легше просувати матеріал, а якщо все зробити правильно, то в принципі загальновідомий матеріал отримає загальне ім'я твого бренду і про "органічне" залучення клієнтів можна не турбуватися. Як приклад, підгузки та бренд “Памперси”.

Тому за останні 10 років на ринку з'явилася величезна кількість "унікальних пропозицій" та "ексклюзивних матеріалів". Ізолон 500, Ізолон 300, Алюфом, Фолар, Поліїзол, Вердані, Санпрейс, Гемафом, Террафом, Ізодом 


Найбільш популятні марки спіненого поліетилену, які можна купити в Україні та Києві це: Теплоізол, Ізолон, БестІзол, Пенофол, Thermaflex, Climaflex, Tubex.

По суті, під цими торговими марками пропонують один і той же матеріал: спінений поліетилен, який у свою чергу ділиться на три підвиди.

1. Не зшитий спінений поліетилен, НПЕ

2. Хімічно пошитий спінений поліетилен, ППЕ НХ

3. Фізично зшитий спінений поліетилен, ППЕ

Спінений поліетилен

І похідні від цих трьох видів: ламіновані лавсаном, фольговані, самоклеючі, покриті спанбондом та поліетиленовою плівкою, тиснений спінений поліетилен.

Трохи про три основні види пінополіетилену.

1. Незшитий спінений поліетилен (НПЕ, НПЕ, Ізолон 100, Izolon 100, Vibo, Гейзер, Поліїзол, Термолайф, Термоізол і т.д.)


Найстаріший варіант пінополіетилену, перші виробництва були відкриті ще на початку 90-х років 20-го століття. Проводиться шляхом екструзії розплавленого поліетилену високого тиску з одночасним спінюванням за допомогою подачі газів.Газ зазвичай використовують пропан тому навіть на пристойній відстані від приміщення чути виразний запах газової віддушки. Потім матеріал за нормами повинен витримуватися кілька місяців у приміщенні, що добре провітрюється, для заміщення природного газу в бульбашках на звичайне повітря. Не всі виробники дають час "визріти" кінцевому продукту, тому часто запах пропану присутній на торгових точках, що продають НПЕ.

Стандартна щільність матеріалу відповідно до більшості ТУ – 20-25 кг/м3. Зараз важко знайти такий матеріал переважно щільності гуляють від 12 до 18 кг/м3, чому розповімо нижче.

Сам по собі не пошитий пінополіетилен, завдяки замкнутим осередкам з повітрям хороший утеплювач, навіть там де висока вологість, як і будь-який поліетилен практично не вбирає вологу - кульок він і є кульок.

Собівартість матеріалу = вартість газу + вартість поліетиленової гранули + вартість енергоресурсів екструдера + ЗП працівникам. Витрат мінімум, а отже, і ціна НПЕ не висока, до того ж ринок поділений між виробниками, і конкуренція не дає встановлювати високі націнки.

Тепер трохи про "АЛЕ", т.к. це найперша версія пінополіетилену, то на 2017 рік більшість його характеристик не відповідають сучасності. Найголовнішим недоліком НПЕ можна назвати малу стійкість до фізичного впливу. Матеріал можна стиснути до стану звичайної поліетиленової плівки між двома пальцями, і відновлюватися він уже не буде, стінки бульбашок зруйновані, а повітря вийшло.До того ж через високу конкуренцію виробник намагається економити "роздмухуючи" полотно пінополіетилену, у процесі виробництва на той самий обсяг поліетиленової сировини подається більша кількість газу, щільність стає меншою, як і стійкість до навантажень.

Виходячи з цього, хочемо застерегти тих, хто намагається заощадити на теплоізоляції стяжки і теплої підлоги. Ми стикалися з прецедентами, коли купуючи дорогу систему "тепла підлога", яка закладається під стяжку, клієнт набував не зшитий пінополіетилен як шар ізолятора, результатом цього стала стріска, що розтріскалася через три місяці, і погнуті елементи системи. За словами клієнта, на ринку порадили 5мм НПЕ та сказали, що вистачить мінімум на 10 років. Силами нашої компанії було здійснено повну реконструкцію підлог із заміною шару ізолятора на хімічно зшитий поліетилен. Третій рік "політ нормальний"

Але все одно є ніші, які зараз займає цей матеріал:

– Теплоізоляція систем, що не несуть навантажень: ізоляція трубопроводів, ізоляція вентиляції.

– Різноманітні захисні ложементи, форми у які вкладається техніка в коробці, захисні куточки для транспортування меблів.

– Пакувальний та прокладочний матеріал для меблів та меблевих листів, заміна пухирчастої плівки.

2. Хімічно пошитий спінений поліетилен (ППЕ НХ, Ізолон 300, Молтіфом, Нормаізол, Вердані, Verdani, Санпрейс)


Серед спінених поліетиленів - "робоча конячка", метод виробництва не сильно відрізняється від НПЕ, але матеріал проходить додаткову обробку, так звану "зшивання" хімічними реагентами (відразу обмовимося, "реагенти" це по суті "перекис водню", тому матеріал повністю екологічний) завдяки яким набуває більш високих характеристик ніж звичайний не зшитий пінополіетилен НПЕ, краще теплоізолюючі хар-ки, шумопоглинаючі. Абсолютно відсутні недоліки НПЕ, через структурування "піна" виходить стійкою до згинання і механічним навантаженням, з'являється така властивість як "еластичність" - здатність матеріалу набувати початкової форми після тривалого впливу.

Спочатку ППЕ НХ має більшу щільність ніж НПЕ, стандартно це 33 кг/м3, що сприяє поліпшенню характеристик.

У лінійці є так само і спеціалізовані марки з підвищеною щільністю, якщо 33 кг/м3 використовується в основному, як будівельний матеріал: підкладка під стяжку, шар ізолятор під плаваючу підлогу, спортивні мати від 20 і до 50мм., стіновий утеплювач і дихтунг у вентильованих фасадів. То для виробничих потреб легкої, взуттєвої та харчової промисловості потрібні інші щільності. Для ортопедичних спинок рюкзаків 50кг/м3, для формотворчих деталей взуття та устілок 50-66кг/м3, для всіляких прокладок, ущільнювачів під кришку до 300кг/м3.З недоліків, мабуть, можна назвати його "грубу поверхню", залишкову напругу в структурі, яка не дає матеріалу відразу прийняти необхідну форму на носії, і погана взаємодія з клеями, практично не клеїтися, виходом з цього положення стало заводське нанесення акрилових клеїв постійної липкості, при витримуванні всіх умов (температура не менше +12С, очищена, знежирена поверхня) береться намертво, через рік при відриві рветься сам матеріал, а не клейовий шар. Тому якщо ви вирішили видалити пінополіетилен, приклеєний на поверхню, бажано під рукою мати спеціальний силікон “для зняття клеїв”. Так само до недоліків можна віднести мінімальну товщину цільного полотна, вона становить 4мм. Все що менше, це розпущений на шари, а значить "відкритопорий" матеріал, що втрачає частину властивостей.

Для чого використовується, перераховувати можна довго, ось основні:

  • Загальна теплоізоляція
  • Шумоізоляція
  • Автомобільна шумоізоляція легко ріжеться, а самоклейка ще й легко клеїться. Можна шумнути авто фольгованим матеріалом, що додасть коефіцієнт повернутого в салон тепла. Таке собі 2 в 1 і шумо та теплоізоляція.
  • Різноманітні стрічки ущільнювачів EPDM, від 2мм шириною і до стандартних 95мм. Часто застосовуються при зведенні швидко зведених будівель БМЗ, і як ущільнювач між сендвіч панелями.
  • Ущільнювач в сумки та рюкзаки
  • Матеріал для взуття, що надає форму та для устілок
  • Для виробництва утилітарних карематів, військових та туристичних похідних килимків.
  • Кольорові марки, для виробництва спортивних та дитячих карематів.
  • Мати для єдиноборств від 20мм. до 50мм., стінові протектори для спортзалів

3. Фізично пошитий спінений поліетилен ППЕ (Сплен, Ізолон 500, Isolon, Молтіфом, Шумов, Ізолонтейп)


Спінений поліетилен "преміум" сегмента, виробляється на спеціалізованій лінії з печами та випромінювачами під якими відбувається "зшивка" - структурування матеріалу. На виході отримуємо м'яке, еластичне, приємне на дотик і з гарною підлозі глянсовою поверхнею полотно. За своїми фізико-механічними характеристиками не сильно відрізняється від хімічно зшитого пінополіетилену, але на відміну від ППЕ НХ набагато швидше відновлює форму після деформації, легше обробляється і лягати на підготовлену поверхню без спроб прийняти первісну форму "рулона", тому необхідна чітка відповідність формі та ідеальне прилягання: автошумка, ущільнювачі у хімічній промисловості, демпфери у взутті та ущільнювач у дорогих моделях шкіргалантереї.

Стандартна густина 33кг/м3, так само виробляються густини 50кг/м3, 66кг/м3, 100кг/м3. Для різних сфер використання матеріалу.

  • Найпоширеніше використання у побуті, туристичні каремати, похідні килимки вони виготовлені саме з фізично пошитого пінополіетилену.
  • Виробники взуття знають цей матеріал як піума, пінка або латекс взуттєвий самоклеючий.
  • Будівельники та монтажники гіпсокартонних систем використовують ущільнювальні дихтунгсбанд стрічки, попередньо порізані під розмір найпоширеніших профілів.
  • Автомобільна шумоізоляція "Сплен" і "Шумов" це по суті порізаний на листи самоклеючий або фольгований ППЕ.